Yerli Otomobil TOGG’dan Batarya Hamlesi!

Sıradaki içerik:

Yerli Otomobil TOGG’dan Batarya Hamlesi!

sv

Rekabet Kurulu, Trendyol hakkında geçici tedbir kararı aldı

183 okunma — 01 Ekim 2021 16:08
avatar

Mehmet YILDIZ

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Rekabet Kurulu, Trendyol hakkında geçici tedbir kararı aldı

Trendyol’un pazaryerinde satış yapan satıcılar arasında ayrımcılık yaptığının tespit edilmesinin ardından ise 4054 sayılı Kanun’un 9. maddesi çerçevesinde geçici tedbir alınmasına karar verildi.

Rekabet Kurulu, geçtiğimiz Temmuz ayının son günlerinde Trendyol‘un 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. ve 6. maddelerinin ihlal edilip edilmediğinin tespiti amacıyla ön araştırma yapılmasına karar vermişti.

Rekabet Kurulu tarafından aktarılan bilgilere göre ön araştırma sürecinde algoritmalar ve bilişim sistemlerinde yer alan veriler üzerinde yapılan yerinde inceleme sonucunda Trendyol’un, hem 3. taraf satıcıların satışlarına aracılık ettiği hem de TrendyolMillaTrendyolMan ve TrendyolKids gibi kendi markalarının satıcısı olduğu aynı platform üzerinde, kendi ürünlerine haksız avantaj sağlayacak şekilde listeleme algoritmasına müdahale ettiği, kendi markalarının pazarlama stratejisinin oluşturulmasında pazaryeri faaliyetleri kapsamında elde edilen verileri kullandığı, yine algoritmaya yapılan müdahalelerle pazaryerinde satış yapan satıcılar arasında ayrımcılık yaptığı tespit edildi.

İlginizi Çekebilir:   Realme UI 3.0 Android 12 Piyasaya Sürüldü

Geçici tedbir alınmasına karar verildi

Trendyol’un pazaryerinde satış yapan satıcılar arasında ayrımcılık yaptığının tespit edilmesinin ardından ise 4054 sayılı Kanun’un 9. maddesi çerçevesinde geçici tedbir alınmasına karar verildi.

Trendyol’un pazaryerinde satış yapan satıcılar arasında ayrımcılık doğuracak nitelikte algoritma ve kodlama aracılığıyla yapılan müdahaleler de dahil olmak üzere her tür eylem davranış ve uygulamalarına son vermesi ve soruşturma sürecinin devamında da bu davranışlardan kaçınması gerekiyor.

Geçici tedbir kararı ile gelen yükümlülüklerin gerekçeli kararın teşebbüse tebliğinden itibaren 30 gün içinde yerine getirilmesinin gerektiğini de paylaşalım. Yükümlülüklerin yerine getirilmemesi durumunda ise 4054 sayılı Kanun’un 17. maddesi uyarınca teşebbüs hakkında idari para cezası uygulanmasına da karar verilmiş durumda.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.