Whatsapp’ta Topluluklar Özelliği Geliyor.

Sıradaki içerik:

Whatsapp’ta Topluluklar Özelliği Geliyor.

sv

Elon Musk, Sosyal Medyada Takipçilerine Sordu: Satayım mı?

526 okunma — 07 Kasım 2021 22:55
avatar

Mehmet YILDIZ

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Elon Musk, Sosyal Medyada Takipçilerine Sordu: Satayım mı?

Elon Musk dün gece Twitter‘daki 62.5 milyon takipçisine ve fazlasına Tesla hisselerinin %10’unu satıp satmayacağını sordu. Sonuç evet olursa Musk, hisselerini satacağını ifade etti.

Elon Musk dün gece Twitter‘daki 62.5 milyon takipçisine ve fazlasına Tesla hisselerinin %10’unu satıp satmayacağını sordu. Musk bu soruyu, ABD Senatosu’ndaki Demokrat grup tarafından önerilen bir “milyarder vergisi”ne atıfta bulunarak sordu. Tweette Elon Musk: “Son zamanlarda vergiden kaçınmanın bir yolu olan gerçekleşmemiş kazançlardan çok şey yapıldı, bu yüzden Tesla hissemin %10’unu satmayı öneriyorum.” diye yazdı.

Musk, anket sonuçlarına uyacağını tweetledi. Musk’ın yayınlamasından sonraki bir saat içinde 700.000’den fazla yanıt aldı ve katılımcıların yaklaşık %56’sı hisseleri satma teklifini onayladı. Haber girilirken ise oylama sayısı 2.7 milyonu geçmiş durumda ve sat seçeneği %57 oranına ulaştı.

İlginizi Çekebilir:   Escar’ı A+ ile yatırım yapılabilir kategoriye alındı

Bir SEC dosyasına göre Musk, Şubat ayı itibarıyla 227 milyon Tesla hissesine sahip ve  hissesinin %10’u Cuma günkü kapanış fiyatında kabaca 27.8 milyar dolar değerinde olacak.

Reuters hesaplamalarına göreyse Musk’ın Tesla’daki hissesi 30 Haziran itibariyle yaklaşık 170,5 milyon hisseye ulaştı ve hisselerinin %10’unu satmak Cuma günkü kapanışa göre 21 milyar dolara yakın olacak.

Analistler, önümüzdeki yıl çok sayıda seçeneğin sona ermesi nedeniyle vergi ödemek için yine de önemli sayıda hisseyi elden çıkarmak zorunda kalabileceğini söylüyor.

Musk’tan gelen yorumlar, Joe Biden‘ın sosyal ve iklim değişikliği gündeminin ödenmesine yardımcı olmak için Kongre’deki milyarderlerin varlıklarını vergilendirme önerisinden sonra geldi.

Musk, SpaceX ve Neuralink gibi şirketlerin sahibi ve dünyanın en zengin insanlarından biri olan Elon Musk, Seanto’nun sunduğu öneriyi şu sözlerle eleştirdi: “Dikkat edin, hiçbir yerden nakit maaş veya ikramiye almam. Sadece hisse senedim var, bu yüzden şahsen vergi ödememin tek yolu hisse senedi satmak.”

İlginizi Çekebilir:   Bugün Dünya Hashtag Günü

Uzmanlar ise Elon Musk‘ın başlattığı oylamanın zamanlamasının biraz “şüpheli” olduğunu savunuyor. Zira Musk’ın bu çeyrekte uygulanması gereken tonlarca Tesla hisse senedi opsiyonu bulunuyordu.

Bu hisse senedi opsiyonları üzerindeki vergi yükümlülüklerini karşılamak için Elon Musk’ın bazı hisse senetlerini satmak zorunda kalacağını tahmin ediliyordu.

Diğer bir yandan bu hareket, girişimcinin Tesla hisselerini satacağını ve parasının milyonlarca hayat kurtaracağını kanıtlayabilirlerse parayı Birleşmiş Milletlere bağışlayacağını söylemesinden günler sonra geldi. Dünya Gıda Programı direktörü David Beasley CNN’e, en büyük 400 ABD milyarderinin kıtlığın vurduğu 43 ülkede 42 milyon insanı kurtarmak için 6 milyar dolar bağışlamasını istediğini söylemişti.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.