Huawei 5G yasağına itiraz etti

Sıradaki içerik:

Huawei 5G yasağına itiraz etti

sv

Android Cihazlar GriftHorse İsimli Virüs ile Korunmasız

316 okunma — 03 Ekim 2021 22:48
avatar

Mehmet YILDIZ

 • e 1

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Android Cihazlar GriftHorse İsimli Virüs ile Korunmasız

Android cihazlar; GriftHorse virüsü karşısında büyük zorluklar yaşıyor. Ortaya çıkan son detaylara göre Google Play Store içerisinde yer edinen bir uygulama kullanıcıları kötü etkiliyor.

GriftHorse adlı bu virüs bulaştığı ortalama olarak 200 civarında uygulama ile büyük tehdit oluşturuyor.

Konu ile alakalı önlemler almaya çalışan Google Play Store bir rapor yayınladı. Bu raporda virüsün şimdiye kadar 70 civarında ülkede etken olduğu ortaya çıktı.

Üstelik 10 milyon civarında android cihaza bu virüs bulaştı. Yani rakamlara bakıldığında korkmamak olası değil. Neredeyse her ülkede yüzbinlerce cihaza bulaştığı görülüyor.

Korsan yazılım olarak bilinen ve genellikle bayağı uygulamalar üstünden gönderilen bu tür yazılımlar aleti adeta kilitliyor. Kurbanlarına abonelik sistemi karşılığında premium SMS hizmeti sunan uygulamalar ayda 35 dolar civarında ücret alıyor.

İlginizi Çekebilir:   Android 12 ile Birlikte 'Android Auto'nun Tarih Olacak

Bu tür uygulamaların 4 milyon dolar civarında para kazanılmış olduğu söyleniyor. Ayrıca kimilerinden 230 dolardan fazla ödeme alınıyor.

Google platformu tarafından belirlenen bu virüse sahip uygulamalar kaldırıldı. Ancak mühim bir tehlike daha bulunuyor. Kimi üçüncü parti uygulamalarda yer alması tehlikenin geçmediğini gösteriyor.

Yaşanan bu gelişmeler App Store kullanıcılarını sevindirmiş benzer biçimde görünüyor. Şu sıralar devam eden Android ve iOS arasındaki savaşım iki tarafın birbirini suçlamasına niçin oluyor. Ancak son zamanlarda Android çok fazla emniyet ihlaline uğradı.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.