Kripto parada deprem: Bitcoin, Ethereum Dibe Doğru Gidiyor.

Sıradaki içerik:

Kripto parada deprem: Bitcoin, Ethereum Dibe Doğru Gidiyor.

sv

Almanya ‘da Ayçiçek Yağı ve Un Neredeyse Tükendi

306 okunma — 20 Mart 2022 23:58
avatar

Mehmet YILDIZ

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Almanya 'da Ayçiçek Yağı ve Un Neredeyse Tükendi

Ayçiçek yağı , Ukrayna savaşı nedeniyle yakında Almanya’da kıt hale gelebilir . En azından Almanya’daki Yağlı Tohum İşleme Endüstrisi Birliği (Ovid) buna inanıyor. Ovid genel müdürü Gerhard Brankatschk Pazartesi günü dpa’ya yaptığı açıklamada, “Tedarikler muhtemelen birkaç hafta sürecek” dedi.

agrarheute.com haber sayfasının yaptığı açıklamada Almanya genelinde un ve ayçiçek yağı sıkıntısı çekildiği ifade edildi.

Şu anda en önemli Ayçiçek yağı tedarikçisi olan Ukrayna’dan tedarik yok. Bununla birlikte, tüketiciler istedikleri zaman kolza yağı gibi diğer önemli yemeklik yağlara geçebilirler. Burada herhangi bir darboğaz beklenmemelidir. Buradaki fiyatlar da bir yıl öncesine göre önemli ölçüde yüksek olmasına rağmen. Ancak bunun tarım piyasalarındaki güncel gelişmelerle ilgisi var.

İlginizi Çekebilir:   TBB’den Sel Bölgesi İiçin Tavsiye Kararı

Sorun şu ki, Ukrayna ve Rusya , küresel Ayçiçek yağı ihracatının sırasıyla yüzde 51 ve yüzde 27’sini oluşturuyor, diyor Ovid yöneticisi. Almanya ihtiyacının yüzde 94’ünü ithalatla karşılıyor. Tüketilen petrolün sadece yüzde 6’sı yerli üretimden geliyor.

Brankatschk, “Ukrayna’dan artık hiçbir şey gelmiyor” diyor . Ayçiçek yağı ile ilgili durum, Kanada’da başarısız bir hasat ve korona ile ilgili lojistik sorunlar nedeniyle zaten gergindi. Sonuç olarak, fiyatlar Ukrayna savaşından önce bile belirgin şekilde yükseldi.

Almanya 'da Ayçiçek Yağı ve Un Neredeyse Tükendi

Alman Gıda Ticareti Federal Birliği (BVLH), Ukrayna savaşı nedeniyle ayçiçek yağı ve un gibi münferit gıdalarda kıtlık olduğuna dair raporlara rağmen, Almanları yiyecek stoklamamaya veya hamster satın almaktan kaçınmaya çağırdı.

Almanya yayın ağının (RND) dernek sözcüsü Christian Böttcher, ” Corona krizinin başlangıcında olduğu gibi ,” müşteriler “birbirleriyle dayanışma içinde olmalı ve yalnızca haneler için normal olan miktarlarda ürün satın almalı” dedi. Böttcher , ticaret birliğinin Alman perakende sektöründe yaygın bir ayçiçek yağı arzı konusunda hala hiçbir bilgisinin olmadığını vurguladı.

İlginizi Çekebilir:   Hadi Türkay: “İlave OSB’lere ihtiyaç yok”

Ancak Ukrayna, Almanya’nın en önemli ayçiçek yağı tedarikçisidir. Böttcher, “Bu kadar önemli bir hammadde tedarikçisi Rusya’nın Ukrayna’yı işgali nedeniyle başarısız olursa, bu kesinlikle piyasalar üzerinde uzun süre etki bırakmadan kalmayacak” dedi.

Ayrıca, ” Rusya-Ukrayna savaşının bir sonucu olarak ön aşamalarda artan maliyetlerin ne ölçüde zincirden geçirileceği” belirsizdir. Böttcher, “Ekonomistler, gıda fiyatlarındaki genel artışın şimdilik devam edeceğini varsayıyorlar.” dedi. Ancak piyasalardaki çalkantı nedeniyle uzun vadeli tahminler şu an için mümkün değil.

Kaynak : https://www.agrarheute.com/management/agribusiness/sonnenblumenoel-mehl-fast-ausverkauft-hamsterkaeufe-gehen-591477
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

avatar
 • Mustafa Berat 5 ay önce
 • Dünya öyle bir hale geldi ki, insan neye güveneceğini bilemez oldu. Antalya dahalı yıkama işi yapıyorum. Ukrayna Rusya savaşı başta olmak üzere etkilenmediğimiz kriz kalmadı. Kendi sektörümü takip edemez oldum. Dünya devleri ne istersen oluyor. Birileri buna dur demeli artık.