Instagram Bir Film Afişini Sansürlediği İçin Özür Diledi

Sıradaki içerik:

Instagram Bir Film Afişini Sansürlediği İçin Özür Diledi

sv

Facebook, Aşı Karşıtlarının Hesaplarını Kapatmaya Başladı

209 okunma — 12 Ağustos 2021 23:49
avatar

Mehmet YILDIZ

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

facebook asi karsitlarinin hesaplarini kapatmaya basladi

Tüm dünya koronavirüs pandemisiyle mücadele etmeye çalışırken dünya geneline yayılmış olan bir kesim, bu mücadeleye balta vurmak için elinden geleni ardına koymuyor. Evet, sizlerin de tahmin ettiği gibi aşı karşıtlarından bahsediyoruz. Konuyla ilgili yaptırım hakkına sahip olan otoriteler ise aşı karşıtlarının dizginlenebilmesi için gerekli tedbirleri alıyorlar.

Şimdiyse Facebook, konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Özellikle de Hindistan, ABD ve Latin Amerika’yı hedef alan bir grup aşı karşıtının hesabının kapatıldığını açıklayan platform, bu aşı karşıtlarının yanlış bilgiyi yaymak için her şeyi yaptığını söyledi. Üstelik Rusya merkezli influencer pazarlama ajansı Fazze, bu sürecin bir paydaşıydı. Yapılan incelemelerle, söz konusu yanlış bilgi kampanyasına dahil olan 65 Facebook hesabı ile 243 Instagram hesabı kapatılmış durumda.

İlginizi Çekebilir:   Sosyal Medya Düzenlemesi İlgili Yeni Detay

Şaka gibi iddia: Aşı, insanları maymuna çevirecek

Facebook tarafından yapılan açıklamalarda, aşı karşıtlarının ne kadar akılalmaz yollara başvurdukları ifşa edildi. Öyle ki aşı karşıtları, AstraZeneca’nın geliştirdiği koronavirüs aşısının insanları maymuna çevirdiğini söyleyerek, bu konuyla ilgili montaj görüntüler oluşturmuşlar. Yalnızca bununla sınırlı kalmayan grup, hiçbir bilimsel gerçekliği olmayan sayısız yanlış bilginin Instagram ve Facebook’ta yayılmasını sağlamaya çalışmışlar. Facebook yönetimi, sosyal medya fenomenlerinin de dahil olduğu iki yalan haber dalgasının yaşandığını ve bu iki dalganın da bertaraf edildiğini söylüyorlar.

Sandığımızdan Daha Yakın: Koronavirüs Vaka Sayısında Yeni ‘Pik’ Noktasının Ne Zaman Yaşanacağı Açıklandı

Facebook tarafından yapılan açıklamalarda, karalama kampanyalarına dahil olan kullanıcıların bizzat uyarıldıkları ifade edildi. Özellikle de sosyal medya fenomenleri ile doğrudan iletişime geçen Facebook yetkilileri, böyle hurafelere inanılmaması gerektiğini, yapılan bilimsel araştırmaların incelenmesi gerektiğini söylemişler. Dileriz bu tür kapatma girişimleri, diğer sosyal medya platformları tarafından da uygulanır ve konuyla ilgili en ufak bilgi sahibi olmayan insanların bilime dil uzatmalarının önü kesilir.

İlginizi Çekebilir:   Whatsapp'ta Topluluklar Özelliği Geliyor.
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.