Sıradaki içerik:

Messi’nin Gözyaşını Sildiği Mendil İnternetteSatışa Çıktı

e
sv

Nostaljik Filmlerin Orijinal Afişine Ulaşabileceğiniz Site

11 okunma — 14 Ağustos 2021 20:47
nostaljik filmlerin orijinal afisine ulasabileceginiz site

Film afişleri günümüzde genel olarak kocaman oyuncu kafaları ve dev fontlarla yazılmış kadrolardan ibaret gibi görünse de zaman zaman karşımıza oldukça yaratıcı işler çıkabiliyor. Fakat acaba geçmişte film afişlerinin tasarımları nasıldı?

ABD’de Teksas Üniversitesi’nde Harry Ransom Center isimli arşiv, müze ve kütüphane olarak hizmet veren merkez, bunu merak edenlere harika bir arşiv sunuyor. Kültürel ve edebi sanat eserlerinin arşivlenmesi alanında uzmanlaşan merkez, 40’lı yıllardan 70’li yıllara kadar çıkmış binlerce filmin afişlerini çevrimiçi olarak internet sitesi üzerinden paylaşıyor.

İlginizi Çekebilir:   Uçaktan Düştüğü Anlar Tişörte Basıldı

Arşivde türlere ve çıkış yıllarına göre dolaşmak mümkün:

Yeni Müzik Keşfetmek İsteyenlere: 5 Binden Fazla Müzik Türünün Bir Arada Bulunduğu İnternet Sitesi

Harry Ransom Center’ın dev arşivinde bilim kurgudan korkuya, müzikallerden belgesellere aklınıza gelebilecek her türden film bulunuyor. Sitede arşive göz atarken türlere göre ilerlemenin yanında filmin çıkış yılına göre gezinti yapmak da mümkün. Ayrıca sitede afişlere yer aldıkları koleksiyonları seçerek de ulaşabilirsiniz.

Şu an için erişime açık 5000 filmin yer aldığı arşive göz atmak için yapmanız gereken ise çok basit. Buraya tıklayarak Harry Ransom Center’ın dijital arşivinin yer aldığı siteye ulaşabilirsiniz. Ardından solda yer alan menüler arasında gezinerek afişlere erişmeniz mümkün.


  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.