Türkiye, E-Ticaret’e Katılımda Dünya İkincisi

Sıradaki içerik:

Türkiye, E-Ticaret’e Katılımda Dünya İkincisi

sv

Ders Çalışırken Sosyal Medya Fenomeni oldu

301 okunma — 17 Kasım 2021 15:38
avatar

Mehmet YILDIZ

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Ders Çalışırken Sosyal Medya Fenomeni oldu

Çin’de sosyal medyada yayılan bir görüntü dünyaya ulaştı ve bir anda milyonlarca kişinin paylaşmasıyla viral haline geldi. Görüntüde yer alan ve adı bile bilinmeyen kadın öğrenci ise duruma hiç aldırmadan ders çalışmaya devam ediyor…

“Hocam çalışamadım çünkü elektrikler kesildi.” Bu cümleyi öğrencilik hayatımız boyunca hepimiz en az bir kere kurmuşuzdur. Ve elektrik gerçekten kesikse ve gün geceye döndüyse bu bir bahaneden çok oldukça haklı bir gerekçeye dönüşür. Ancak Çin’de yaşanan bir olay haberi okuduğunuzda bu konuya bakışınızı tamamen değiştirebilir…

Çin’in Twitter’ı olarak bilinen Sosyal Medya platformu Weibo‘da paylaşılan ve sadece 2 günde 300 milyona yakın görüntülenen ve bir o kadar da paylaşılan görüntü dünya çapında bir internet fenomenine dönüştü.

İlginizi Çekebilir:   Ekşi Sözlük'ten Tartışmalı İçeriklerle İlgili Açıklama

Olayın başrolündeki kahraman ise adı açıklanmayan Çinli bir kadın öğrenci. Görüntüde sırtı dönük ve elinde ders notlarıyla gördüğümüz öğrenci at kuyruğu şeklinde topladığı saçlarının arasından geçen bir Floresan Lamba eşliğinde ders çalışıyor.

Olay yaratan bu fotoğraf Çinlilerin ve genel anlamda Uzak Doğu halklarının azmi ve her koşulda ortaya koydukları çalışkanlığının yeni sembolü olmuş durumda.

Zor koşullara rağmen azimle çalışan bu öğrencinin Çin‘de her yıl yapılan ulusal çaptaki master sınavlarına hazırlandığı açıklandı. Aralık ayında yapılacak sınava bu yıl 3,77 milyon üniversite mezunu öğrenci katılacak. Sınavda genel kültürün yanı sıra matematik, yabancı dil ve siyaset bilimi soruları yer alıyor.

Öte yandan bu durum ilk kez yaşanmıyor. Geçen yıl da Pekin‘de yer alan seçkin Tsinghua Üniversitesi‘nden bir öğrenci bisiklet sürerken bir yandan da elinde tuttuğu laptop’ta ders çalışırken görüntülenmişti.

İlginizi Çekebilir:   Instagram Takipçi Artırma Yöntemleri
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.