Ekşi Sözlük’ten Tartışmalı İçeriklerle İlgili Açıklama

Sıradaki içerik:

Ekşi Sözlük’ten Tartışmalı İçeriklerle İlgili Açıklama

sv

Instagram Bir Film Afişini Sansürlediği İçin Özür Diledi

85 okunma — 12 Ağustos 2021 23:49
avatar

Mehmet YILDIZ

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

instagram bir film afisini sansurledigi icin ozur diledi

Karayip Korsanları, Barselona gibi filmlerden de hatırladığımız ünlü İspanyol yıldız Penelope Cruz, Parallel Mothers adlı bir filmle Venedik Film Festivali’nde seyircilerle buluşmaya hazırlanıyor. İki annenin yollarının kesiştiği bir dönemi anlatan filmin afişi, çıplaklıkla ilgili bir hayli katı kuralları olan Instagram’ın sansürüne takıldı.

İspanyol sanatçı Javier Jaen’in filmi için tasarlamış olduğu afişte, bir gözü andıracak şekilde göğüs ucu ve ucunda da tıpkı gözyaşı gibi bir damlamak üzere olan bir damla süt bulunuyor. Instagram, bu fotoğrafı platformun kurallarına aykırı bulduğu için kaldırdı ve daha sonra Jaem, Penelope ve birçok hayrandan tepki görmeye başladı. Aldığı eleştirilerin ardından silinen gönderileri yeniden yükleyen sosyal medya platformu, fotoğrafı sildikleri için özür diledi.

İlginizi Çekebilir:   Instagram'da bir dönem kapanıyor

“Sebep olduğumuz karışıklık için çok özür dileriz”

Söz konusu afiş gerçekten de hem çeşitli algoritmalar hem de kişilerce ‘müstehcen’ bulunmaya elverişli bir görüntü içerdiğinden filmin afişini direkt olarak paylaşmıyoruz. Ancak merak eden okuyucularımız buraya tıklayarak afişi görüntüleyebilirler.

Afişi tasarlayan Javier Jaen, gönderisinin kaldırıldığını fark ettikten sonra Instagram için “kendinizden utanmalısınız” ifadelerini kullandı. Jaen, afişin çıplaklığa karşı kuralları ihlal etmediğini savunan Jaen, şu açıklamalarda bulundu; “Bu muhtemelen doğduğumda gördüğüm ilk görüntü. Instagram gibi bir şirket bana işimin tehlikeli olduğunu, insanların görmemesi gerektiğini, pornografik olduğunu söylüyor. Kaç kişiye vücutlarının kötü olduğunu, vücutlarının tehlikeli olduğunu söylüyorlar?”

Bu olayın üzerine Instagram, Penelope Cruz da dahil olmak üzere birçok insandan tepki gördü ve geri adım atmak zorunda kaldı. Silinen fotoğrafları geri yükleyen sosyal medya platformu, şu açıklamaları yaptı; “Açık sanatsal bağlam olduğu zamanlar da dahil olmak üzere belirli durumlarda çıplaklığa izin vermek için istisnalar yaparız. Bu nedenle Almodóvar film afişini Instagram’da paylaşan gönderileri geri yükledik ve neden olduğumuz karışıklık için çok özür dileriz.”

İlginizi Çekebilir:   Twitter'da En Çok Retweet Edilmiş Tweet'ler
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.