İnternetin En Ucuz ve En Pahalı Olduğu Ülkeler Açıklandı

Sıradaki içerik:

İnternetin En Ucuz ve En Pahalı Olduğu Ülkeler Açıklandı

sv

Tarım ve Orman Bakanlığı, Siber Saldırıya Uğradıklarını Açık

109 okunma — 14 Ağustos 2021 20:49
avatar

Mehmet YILDIZ

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

tarim ve orman bakanligi siber saldiriya ugradiklarini acik

Geçtiğimiz günlerde Tarım ve Orman Bakanlığı’nın internet sitesine yangınların ardından siber saldırı düzenlendiği iddia edilmişti. İddiaya göre bu siber saldırı 4 saat boyunca devam etmişti ve saldırıda çok önemli veriler hedef alınmıştı. Bu veriler arasında Çiftçi Kayıt Sistemi, Türkiye’deki hayvancılık varlığı ve bitkisel üretim gibi bilgiler de yer alıyordu.

Bakanlık, bugün paylaştığı yazılı açıklamada siber saldırı iddialarını doğruları. Paylaşılan Hacker grupları tarafından kamu kurumları ve özel sektörün bilişim sistemlerinin sürekli hedef alındığı belirtilen açıklamada 31 Temmuz 2021 tarihinde gece 01.00 sularında Tarım ve Orman Bakanlığı’nın domainlerden birinde bulunan bazı sunucuların siber saldırıya uğradığı ve kullanılamaması için şifrelendiği belirtildi.

Erken saatlerde durum fark edildi ve aksiyon alındı:

İlginizi Çekebilir:   Google, Çocukların Fotoğraf Kaldırmasını Kolaylaştıracak

Bakanlık, erken saatlerde bu durumun fark edildiğini ve sistem şifreleme protokollerinin devreye girdiğini belirtti. Açıklamaya göre Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi yetkilileriyle koordineli bir çalışma başlatıldı ve gerekli tedbirler alındı. Bir kısım sunucular hedef alındığından öncelikle tüm sistemin güvenliği kontrol altına alındı.

Tarım ve Orman Bakanlığı, bu siber saldırıda Bakanlığın ana domaininde olan sunucuların etkilenmediğini, 3 ayrı yedekleme sisteminin olduğunu ifade etti. Bu yedekleme sistemlerinin Bakanlıkta ve özel bir veri merkezinde saklandığı bilgisi de paylaşıldı. Etkilenen sunucular ve yedekler, kriminal inceleme için koruma altına alındı. Bakanlıkta bulunan diğer sistemler üzerine yeniden yazımlar ve veri tabanı kuruldu. Konu, adli makamlara iletildi ve gerekli inceleme başlatıldı.

İlginizi Çekebilir:   İnternetten Para Toplayarak Gerçeğe Dönüşen 10 İlginç Ürün
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.