Yapay Zekâların Hâlâ Yapamadığı 6 Şey

Sıradaki içerik:

Yapay Zekâların Hâlâ Yapamadığı 6 Şey

sv

SEO Uyumlu Pagination Yapısı Oluşturma

136 okunma — 12 Ağustos 2021 23:53
avatar

Mehmet YILDIZ

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

pagination

Rel=”next” ve rel=”prev” attribute’larının kullanımdan kalkması ile birlikte community tarafından SEO uyumlu Pagination yapısı hakkında oldukça çeşitli stratejiler test edildi. Daha önce gerçekleştirilen bu çalışmaları da kaynak alarak, günümüzde SEO performansına zarar vermeyecek ve hatta olumlu yönde etkileyecek Pagination yapısı nasıl olmalı sorusuna yanıt vermek istiyoruz.

Pagination Nedir?

Pagination; içerik, ürün ya da medya benzeri elementlerin tek bir sayfaya sığmadığı durumlarda sıralı sayfalar oluşturmak için kullanılan bir tasarım tekniğidir. Pagination yapısı blog sitelerinden forumlara, e-ticaret sitelerinden dizin sitelerine kadar oldukça geniş bir kategoride kullanılır. Zaman zaman gelirini maksimize ederken kullanıcı deneyimini umursamayan haber sitelerinin, haber içerikleri için de pagination yapısını kullandığını görebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:   Google Etiket Yöneticisi Nedir ve Neden Kullanılır?

Pagination yapısı, özellikle içerisinde binlerce ürün barındıran e-ticaret siteleri için büyük bir öneme sahiptir. Tüm bu ürünlerin arama motoru robotları tarafından “direkt” olarak keşfedilmesi mümkün olmadığından (çoğu zaman), ürünlerin arama motoru robotları tarafından keşfedilebilmesi kullanılmakta olan Pagination yapısıyla doğrudan bağlantılıdır.

Pagination yapısı daha önce rel=”next” ve rel=”prev” attribute’ları ile sorunsuz bir şekilde kurgulanabilmekteydi. Ancak 2019 yılında Google’ın artık bu Pagination attribute’larını kullanmadığını duyurmasıyla birlikte, SEO için ideal Pagination yapısını keşfetmek için pek çok farklı test ve araştırma gerçekleştirildi. Günümüzde Pagination hakkında kesin yargılara varmak ve “En iyi yapı budur!” gibi söylemlerde bulunmak halen zor olsa da gerçekleştirilen çalışmalar, Pagination yapıları arasındaki farkı açık bir şekilde göz önüne seriyor.

İlginizi Çekebilir:   Google Haritalar Neden Hep Paralı Yollara Yönlendiriyor?

Aşağıdaki başlıkları inceleyerek sektörde yaygın olarak kullanılan Pagination yapılarını görüntüleyebilir, bu yapılar arasında hangilerinin diğerlerine oranla daha iyi bir performans gösterdiğini inceleyebilirsiniz.

Pagination Neden Önem Verilmesi Gereken Bir Yapı?

Bir e-ticaret sitesi yönetiyorsanız, yalnızca tek bir kategorinizde dahi binlerce ürünün bulunması muhtemeldir. Tüm bu ürünlerin arama motorları tarafından taranabilmesi ve indexlenebilmesi için yalnızca Sitemap’e bel bağlamamalısınız. Bu durumda, internet sitenizde kullanıyor olduğunuz Pagination yapısı, ürünlerin keşfedilmesi ve indexlenmesi açısından büyük bir öneme sahip olacaktır.

Pagination yapısı yalnızca arama motoru robotları için değil, kullanıcılar için de önemlidir. Kullanıcıların kategorilerinizde stabil ve başarılı bir navigasyona sahip olması yine doğrudan Pagination yapınızla bağlantılıdır.

İlginizi Çekebilir:   Google Chrome vs. Opera GX: Hangisini Kullanmalısınız?

Pagination yapısı kurgularken tercih ettiğiniz yöntemlerin internet sitenizin taranabilirliğine zarar vermesi de oldukça muhtemeldir. Tam olarak bu sebepten, bir Pagination yapısı kurgularken mutlaka birden çok strateji hakkında fikir sahibi olmalısınız ve karşınıza çıkan ilk yapıyı sitenizde uygulamamalısınız.

Kullanımdan Kalkan rel=”next” ve rel=”prev” Attribute’ları Sonrasında Neler Değişti?

Daha önce de belirttiğimiz üzere 2019 yılında Pagination sayfaları için kullanılan next ve prev attribute’ları kullanımdan kaldırıldı.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.