SEO Uyumlu Pagination Yapısı Oluşturma

Sıradaki içerik:

SEO Uyumlu Pagination Yapısı Oluşturma

sv

WordPress AMP Nasıl Kurulur?

128 okunma — 13 Ağustos 2021 00:14
avatar

Mehmet YILDIZ

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

wordpress amp

AMPAccelerated Mobile Pages yani Hızlandırılmış Mobil Sayfalar demektir. Artık mobil çağın hızla gelişmesinden sonra siteler responsiv tasarımlara daha çok önem vermeye başladı. Öyle ki birçok tema yapımcısı masaüstü temalarını farklı, mobil kullanıcıları için farklı temalar tasarlıyor. Buna rağmen mobil platformlarda siteler yavaş açılabiliyor. Google bunun için yeni bir proje olarak Accelerated Mobile Pages (AMP)’i duyurdu. Bir yıldan fazla süredir yayında olan AMP, tüm dünyada yaygın bir şekilde kullanılıyor.

Accelerated Mobile Pages’in açılımı Türkçede Hızlandırılmış Mobil Sayfalar demektir. Normal websiteleri beş saniyede açılıyorken, AMP’li bir sayfa bir saniyeden daha kısa bir sürede açılmaktadır.

Kaynak: Analytics verileri

Accelerated Mobile Pages (AMP) Nasıl Kurulur?

Kullanmış olduğunuz sistem eğer WordPress ise eklenti havuzundan hiç zahmet etmeden AMP kurabilirsiniz. Eğer Joomla kullanıyorsanız gene Joomla’nın eklenti havuzuna göz atmalısınız. HTML bir tasarım kullanıyorsanız AMP kurulumundaki geçerli kod yapısına bakabilirsiniz ve buna uygun bir şekilde HTML tasarımınızı AMP’ye çevirebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:   Wordpress Ads Reklam Blok Dedektörü Türkçe İndir

AMP Kurulum Dokümanı: https://www.ampproject.org/tr/docs/tutorials/create

Bu yazıda WordPress için AMP nasıl kurulur onu göstereceğim.

Öncelikle admin girişi yaptıktan sonra eklentiler bölümüne girin. Arama kısmına AMP yazıp bekleyin.

WordPress AMP Nasıl Kurulur?

Hemen yükle butonuna bastıktan sonra eklenti birkaç dakika içerisinde yüklenecektir. Daha sonra etkinleştirin ve sitenizin herhangi bir yazısına girip, sonuna /amp yazın. Eğer siteniz şu şekilde görünüyorsa AMP’yi başarılı bir şekilde kurmuşsunuz demektir.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

avatar
 • Mustafa Berat 3 ay önce
 • Google mobil uyumluluk ve sayfa hızı ile alakalı algoritma geliştirmesine devam ediyor. Bence bu makaleyi dikkate alın. Arama sonuçlarına etki eden bir faktör ile ilgili çok güzel bir çalışma olmuş. Halı yıkama sayfam için faydalı olacak. Teşekkür ederim.