Kripto Para 2 Trilyon Doları Geçti

Sıradaki içerik:

Kripto Para 2 Trilyon Doları Geçti

sv

Makine ihracatı 7 ayda 13 milyar dolar

82 okunma — 26 Ağustos 2021 06:13
avatar

Mehmet YILDIZ

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Makine İhracatçıları Birliği (MAİB) tarafından yapılan açıklamaya göre, temmuz sonu itibarıyla Türkiye’nin serbest bölgeler dâhil toplam makine ihracatı 13 milyar dolar oldu.

İSTANBUL (İGFA) – Yılın ilk 7 ayı sonunda ihracatını 2019’a göre yüzde 16, 2020’ye göre ise yaklaşık yüzde 32 artıran makine sektörünün serbest bölgeler dâhil toplam ihracatı 13 milyar dolar oldu. Sektörün en büyük ihracat pazarları Almanya, ABD ve Birleşik Krallık’a toplam makine ihracatı 3 milyar doları buldu. İtalya ve Fransa’nın da dâhil olduğu ilk 5 ülkeye makine ihracat artışı, geçen yıla göre yüzde 40’ı aştı. Makine İhracatçıları Birliği Başkanı Kutlu Karavelioğlu makine ve teçhizat yatırımlarının tüm dünyada hızlı artmaya devam edeceğini belirtti.
Yılın ilk 7 ayında 2 milyon tondan fazla makine ihraç ettiklerini belirten Makine İhracatçıları Birliği Başkanı Kutlu Karavelioğlu, “Son 5 ayda 1,5 milyon ton daha sevkiyat yapacağımızı ve 9 milyar dolar daha ihracat geliri elde edeceğimizi tahmin ediyoruz. Yılın ilk yarısındaki ihracat artış hızımız Temmuz ayındaki bayram tatili nedeniyle duraksamıştı. Bu yıl tüm zamanların en yüksek ağustos ihracatını bekliyoruz” dedi.

İlginizi Çekebilir:   Elektrikli Otobüs Anlaşması 35 Milyon Euro ile Karsan’da Kaldı
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.