Dünyanın En Zeki Ülkeleri Açıklandı

Sıradaki içerik:

Dünyanın En Zeki Ülkeleri Açıklandı

sv

Epic Games, Apple’a Açtığı Davada Büyük Bir Zafer Kazandı

251 okunma — 10 Eylül 2021 22:47
avatar

Mehmet YILDIZ

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Epic Games, Apple'a Açtığı Davada Büyük Bir Zafer Kazandı

Yaklaşık bir yıldır süren Epic GamesApple davasında bugün sürecin gidişatını değiştirecek mühim bir karar alındı. Mahkeme, Apple’ın geliştiricilerin kendi alternatif ödeme yöntemlerini kullanıma sunmalarını yasaklayamayacağı sonucuna vardı.

Bundan ortalama bir yıl ilkin Apple ve Epic Games arasında çetin bir mücadele başladı. İki dev firmanın davalık olmasıyla iyiden iyiye ateşlenen mücadelenin nedeni ise Epic Games’in Apple’ın tatbik içi satın almalardan almış olduğu dev gibi komisyonların önünü kesmek istemesiydi.

Ancak Epic Games’in bu hamlesi Apple tarafından çok da iyi karşılanmadı ve Fortnite App Store’dan kaldırılmıştı.

Epic Games tarafından Apple’a oluşturulan antitröst davasında bugün işleri firmanın lehine çevirecek mühim bir karar alındı. Amerika mahkemeleri, Apple’ın geliştiricilerin uygulamalarda ödemeleri iyi mi alabileceğine yönelik koyduğu bazı kısıtlamaların kaldırılmasına karar verdi.

İlginizi Çekebilir:   Samsung Galaxy A52S'in Ortaya Çıkan Özellikleri ve Fiyatı

Geliştiriciler kendi ödeme yöntemlerini kullanabilecekler:

Epic Games, Apple'a Açtığı Davada Büyük Bir Zafer Kazandı

Apple’ın eleştirilen politikasına nazaran geliştiriciler uygulamalarında Apple’ın kendi tatbik içi satın alma sisteminin dışında başka ödeme yöntemi ekleyemiyorlardı.

Ancak laf konusu ödeme sistemi, geliştiricilerden yüzde 30’a varan komisyonlar kesiyordu. Bugün alınan kararla Apple’ın bu uygulamasına son verildi.

Mahkeme, Apple’ın geliştiricilerin sunmuş olacağı alternatif ödeme seçeneklerini engelleyemeyeceğine karar verdi. Böylece geliştiricilerin Apple’a komisyon ödemek zorunda olmasının da önüne geçilmiş oldu.

Davada ayrıca geliştiricilerin kullanıcıların uygulamaya kaydoldukları iletişim detayları üzerinden onlarla iletişime geçmesinin de Apple tarafınca engellenemeyeceğine karar verildi.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.