Xiaomi MIUI’nin “Saf Modu” Kullanıcıları Koruyacak

Sıradaki içerik:

Xiaomi MIUI’nin “Saf Modu” Kullanıcıları Koruyacak

sv

Almanya, Telefonlar İçin 7 Yıl Güvenlik Desteği İstiyor

95 okunma — 05 Eylül 2021 01:06
avatar

Mehmet YILDIZ

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Almanya, Telefonlar İçin 7 Yıl Güvenlik Desteği İstiyor

C’t adlı web sitesinin haberine göre, Alman federal hükûmeti, telefon üreticilerinin cihazlara en az 7 yıl güvenlik güncellemesi ve yedek parça sunması için Avrupa Birliği’ne baskı uygulamakta. Bahsi geçen destek süresi, Avrupa Komisyonu’nun daha önce sunduğu tekliften iki yıl daha uzun bir süreyi kapsıyor.

Her iki teklife de üreticilerden olumsuz yanıtlar gelmekte. Nitekim telefon endüstrisi savunma grubu DigitalEuropa, güvenlik güncelleştirmelerinin 3 yılla sınırlı tutulmasını ve yedek parçaların da yalnızca ekran ve bataryalardan oluşmasını istiyor. Diğer parçaların dâhil edilmek istenmemesinin nedeni daha dayanıklı parçalar olduklarının düşünülmesi. DigitalEuropa’nın bu tavrıyla etkin bir şekilde statükoyu savunduğu düşünülüyor.

İlginizi Çekebilir:   Samsung Katlanabilir Telefonlara Yeni Özellik Geliyor.

Android telefon üreticilerinin güvenlik desteği kısa sürüyor

Apple, genelde beş yıl boyunca özellik ve güvenlik güncellemesi sunan bir şirket iken çoğu Android cihaz üreticisi üç veya daha az bir süreyi kapsan hizmetler vermekte. Örneğin Samsung, 2021 yılında yalnızca dört yılı kapsayacak şekilde güvenlik güncelleştirmesi sunacağını açıklamıştı.

Avrupa Birliği’nin 2023 yılında geçerlilik kazanması beklenen bu teklifi, müşterilerin telefonlarını daha uzun süre kullanarak çevrenin teknolojik atıklarla kirletilmesini önlemeyi amaçlıyor. Bu teklif, mobil güvenliği önemli ölçüde artıracak bir adım olabilir. Zira Android kullanıcılarının yüzde 40’ı 9.0 Pie veya daha eski sürümleri kullanmakta; bu da güvenlik zafiyetinin bir hayli yüksek olabileceği anlamına geliyor.

Vestel, Elektrikli Şarj İstasyonlarını Almanya’ya İhraç Etmek İçin Anlaşmaya Vardı

 

İlginizi Çekebilir:   Xiaomi Pad 5 Türkiye’de Satışa Sunuldu
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.