Başkasının Manzarasını İzleyebildiğiniz Site

Sıradaki içerik:

Başkasının Manzarasını İzleyebildiğiniz Site

sv

Litvanya ve Polonya arasında ‘Portal’ Kuruldu

137 okunma — 30 Ağustos 2021 17:43
avatar

Mehmet YILDIZ

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Litvanya ve Polonya arasında ‘Portal’ Kuruldu

Pandemi nedeniyle çoğu insan, şehirlerinden hatta evlerinden bile çıkamaz oldu. Bu durum iş gereği arkadaşlarından ve ailesinden uzak kalan insanlar ve yeni insanlarla tanışmak isteyenler için zor bir durum olmuştu.

Bu duruma bir çözüm sunmayı planlayan Litvanya hükümeti, dünyanın ilk “portal”ını inşa etti. Herkesin ulaşabileceği bu portal, insanların fazlasıyla ilgisini çekti.

Dünyanın ilk Portalı

Go Vilnius olarak bilinen ve Litvanya’nın başkenti olan Vilnius’ta inşa edilen bu portal, aslında büyük yuvarlak bir ekran. Bu dev ekran, üzerindeki bir kamera sayesinde diğer portala sürekli olarak bağlı kalıyor ve oradaki insanları görüp onlarla sohbet etmenize ve yeni insanları tanımanıza imkan sağlıyor. Ekranın diğer ucundaki yer ise Vilnius’tan 600 kilometre uzaklıktaki Polonya’nın Lublin şehri. İki şehir arasındaki bu dijital köprü, “birlikte olmanın” anlamını yeniden düşünülmesi için tasarlandı.

İlginizi Çekebilir:   Riot Games’in Türkiye Sunucularının Çöktü

Bu portalı tasarlayan Vilnius yetkilileri, yaptıkları basın açıklamasını şunları söyledi. “İnsanlık, sürekli olarak COVID-19, iklim değişikliği ve ekonomik sorunlar gibi tehlikelerle karşı karşıya geliyor. Fakat eğer dikkatlice bakarsak, bu olayların yarattığı en büyük sorunun insanların iletişiminde olduğunu görebilirsiniz. İnsanlar empatiden uzak ve yeni fikirlere kapalı makinelere dönüşüyor.”

Go Vilnius’un tasarımı

Go Vinius’un yaratıcısı olan Benediktas Gylys, portalın tasarımda her parçanın farklı bir anlam taşıdığını söylüyor. Portalın yuvarlak tasarımının zamanı temsil ettiğini söyleyen Gylys, şeklinin bilim kurgu filmlerinde portallardan ilham alınarak tasarlandığını da belirtti.

Şaka Değil: Türkiye’de 10 Milyondan Fazla Kişi Hayatında Hiç İnternete Girmedi

Portalların tasarımı kadar işleyiş şeklinin ayarlanması ve nakliyesine kadar her adımın dikkatle hesaplandığını ve portalın kusursuz bir “toplu iletişim” aracı olduğu acıkandı. Benediktas Gylys, bu projenin diğer şehirlere de eklenmesini düşündüklerini ve bu sayede kültürler arası iletişimin güçleneceğini belirtti.

İlginizi Çekebilir:   Netflix’in Bu Kadar Başarılı Olmasının Asıl Nedeni
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.