Apple’dan yeni güncelleme!

Sıradaki içerik:

Apple’dan yeni güncelleme!

sv

Bursa Nilüfer’de yerli tohumdan doğal nohut hasadı

69 okunma — 26 Ağustos 2021 03:13
avatar

Mehmet YILDIZ

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bursa Nilüfer'de yerli tohumdan doğal nohut hasadı

Bursa’da Nilüfer Belediyesi, Karacaoba Mahallesi’nde S.S. Nilüfer Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ile birlikte 25 dönüm arazi üzerinde bu yıl ilk defa ekimini yaptığı nohutların hasadına başladı.

BURSA (İGFA) –  S.S. Nilüfer Tarımsal Kalkınma Kooperatifi (NİLKOOP)  ile birlikte ürettiği ekolojik ve doğal ürünleri Cumhuriyet Meydanı’ndaki Nilüfer Bostan satış noktası aracılığıyla Nilüferlilerle buluşturan Nilüfer Belediyesi, Karacaoba, Konaklı, Badırga ve Büyükbalıklı mahallelerinde bulunan yaklaşık 300 dönümlük arazinin 25 dönümünde bu yıl ilk defa nohut üretimi gerçekleştirdi.

Bölgenin toprak yapısı ve susuz tarıma uygunluğu nedeniyle bu yıl deneme amacıyla gerçekleştirilen nohut üretiminde hasat döneminin olumlu sonuçlandığı belirtildi.İlaç ve gübre kullanılmadan yetiştirilen yerli “askan” cinsi nohutlardan ekolojik tarım şartlarına uygun olarak dönüm başına 100-150 kilo ürün elde edildi.

İlginizi Çekebilir:   Lütfi Elvan, Bireysel Krediler Takibimizde..

Harman makinesi kullanılarak hasat edilen ve taneleri ayıklanan nohutlar önümüzdeki aydan itibaren Nilüfer Bostan raflarında yerini alacak.

Üretim modeli ile çiftçiye örnek olan ve bölgedeki üretim çeşitliliğinin artmasını sağlayan Nilüfer Belediyesi, ayrıca NİLKOOP vasıtasıyla, bölgede tarım ilacı kullanmadan doğal üretim modelini benimseyen çiftçilerin de ürünlerini satın alıyor.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.